Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Uwaga na służbowe karty płatnicze! Pracownik, który zrobi debet, wcale nie musi za niego odpowiadać

Zdaniem sądu do ubiegania się przez pracodawcę o zwrot środków wydanych kartą służbową na prywatne cele nie wystarczy wydruk z bankowego rachunku

Dzisiejsza Gazeta Prawna opisuje sytuację, z jaką zmaga się jeden z pracodawców. Powierzył on służbową kartę płatniczą jednemu ze swoich pracowników. Zakładając jednak jego uczciwość oraz biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie transakcje realizowane za pomocą karty znajdą swój ślad w historii rachunku, nie sporządził stanu środków na koncie w momencie powierzenia karty. Następnie, według pracodawcy, pracownik realizował kartą wydatki prywatne, zrobił debet na 10 tys. zł i nie chce zwrócić pieniędzy.

Przeczytajcie także: Kto jest kim na rynku firm pożyczkowych?

Jak się okazuje, w opisanej sytuacji pracownik nie musi zwracać pieniędzy, bo sam wydruk z historii transakcji nie wystarczy, by pracodawca mógł się tego domagać. Gazeta opisuje wyrok w innej, podobnej sprawie, w które sąd orzekł, że pracodawca nie wykazał bezprawności postępowania pracownika. Nie ustalono bowiem z całkowitą pewnością, skąd pochodzi kwota zadłużenia, kto był za nią odpowiedzialny i czy realizowane transakcje były bezprawne czy nie.

Przeczytajcie także: Karty PayPo już dostępne dla wszystkich klientów

W podsumowaniu tekstu Gazeta Prawna pisze więc, że w opisanej na wstępie sytuacji nie ma przesłanek, aby pracodawca mógł wystąpić przeciwko pracownikowi z pozwem o odszkodowanie. Samo przekazanie karty nie oznacza jeszcze skutecznego przekazania mienia, a wydruk z historią transakcji na koncie nie przesądza o odpowiedzialności pracownika za debet na rachunku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies