Posiadacze kart wydanych przez polskie banki mogą korzystać z programów rabatowych organizacji płatniczych. Część banków przygotowała jednak także własne rozwiązania tego typu
W związku z niedawnym startem platformy e-commerce’owej w aplikacji mBanku, czyli mOkazje zakupy, czytelnicy cashless.pl zaczęli się zastanawiać, czy skupiona na nowej inicjatywie instytucja zdecyduje się zamknąć starszy projekt, który z nowym łączy głównie nazwa, a więc program rabatowy mOkazje. Obecnie oba te rozwiązania użytkownicy aplikacji mBanku widzą w sekcji "zakupy". W zakładce "polecane" mają dostęp do marketplace’u, a w zakładce "mOkazje" prezentowane im są oferty, po skorzystaniu z których uzyskają moneyback (zwrot części płatności kartą lub z konta mBanku).
Z informacji przekazanych serwisowi cashless.pl przez biuro prasowe banku wynika, że instytucja nie planuje obecnie nic zmieniać w tym zakresie. Entuzjaści mOkazji mogą więc (przynajmniej na razie) spać spokojnie, a my, zainspirowani nowym projektem mBanku, postanowiliśmy się przyjrzeć ofercie programów rabatowych i lojalnościowych u jego konkurencji.
Jedno z bardziej rozbudowanych rozwiązań tego typu uruchomił w minionym roku VeloBank. W ramach VeloKorzyści przyznaje swoim klientom punkty za niemal każdą aktywność związaną z ich finansami (transakcje kartą, Blikiem, wpływy na konto, zakupy w aplikacji mobilnej itd.) oraz za posiadane przez nich produkty (np. za kartę kredytową, kredyt czy aktywne płatności mobilne). Za uzbierane w danym miesiącu punkty bank przyznaje klientowi benefity na kolejny miesiąc, w tym zniżkę na pakiet medyczny, ubezpieczenia czy cashback za wybrane transakcje. Dodatkowo w ramach programu uczestnicy otrzymują rabaty w popularnych sklepach internetowych.
W minionym roku swoją ofertę programów benefitowych poszerzyło też Pekao. Do już wcześniej funkcjonujących Bezcennych Chwil dołączyły dwa: międzynarodowe Miles & More oraz inicjatywa własna Pekao, czyli Okazje z Żubrem. Miles & More to program dla podróżujących liniami lotniczymi, który wrócił do polskiej bankowości za sprawą współpracy Pekao z LOT-em. Wcześniej zbieranie mil polskim klientom umożliwiał mBank, jednak instytucja postanowiła zrezygnować z tego programu, o czym więcej możecie przeczytać w tym tekście. Karty pozwalające na zbieranie mil wydawała także organizacja Diners Club, ta jednak wycofała się z polskiego rynku.
Z kolei Okazje z Żubrem to typowy program rabatowy, w ramach którego bank zachęca klientów do skorzystania z ofert partnerów. Z kodem rabatowym ze swojego banku klienci mogą liczyć na zniżkę procentową lub kwotową zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, a także np. w restauracjach. Zapłacić należy oczywiście z Pekao (kartą banku, przelewem w Pekao24, mobilnie z PeoPay lub Blikiem).
Na podobnej zasadzie działa także Klub Korzyści w Credit Agricole, który z prawie 10 tys. sklepów partnerskich oferujących klientom banku zniżki, rości sobie prawo do miana największego klubu rabatowego na naszym rynku. Analogiczne rozwiązania, choć na mniejszą skalę, funkcjonują w ING Banku Śląskim (Moje rabaty), Santanderze czy Citi (Citi Specials).
Nieco odmienną formułę, bo co do zasady opartą na zwrotach, nie na rabatach, mają zaś rozwiązania oferowane klientom przez mBank (opisane już wyżej mOkazje) oraz Millennium. Jeśli chodzi o ten ostatni bank, to jego klienci mogą w ramach programu "Zwroty za zakupy" odzyskać część pieniędzy wydanych na zakupy przez internet – muszą jednak rozpocząć "shopping" za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego banku. W swojej bankowości wybierają interesujący ich sklep i kliknięciem przechodzą do jego witryny. Za tak rozpoczęte zakupy mogą otrzymać zwrot sięgający do 25 proc. wartości koszyka.
Listę programów lojalnościowych i rabatowych dopełniają rozwiązania oferowane przez organizacje płatnicze. Wszyscy użytkownicy kart Visa wydanych w Polsce mogą korzystać z kodów rabatowych oraz ofert specjalnych u partnerów programu Visa Benefit.
Sporo banków umożliwia zaś swoim klientom korzystanie z programu, którego organizatorem jest Mastercard. Do Bezcennych Chwil przystąpić mogą posiadacze kart wydanych przez Alior, BNP Paribas, BOŚ, Citi, Credit Agricole, mBank, Millennium, Pekao, PKO BP, Pocztowy, Santander, VeloBank oraz banki z grup BPS i SGB. Uczestnik programu zbiera punkty za płatności kartą Mastercard (liczba punktów za transakcję uzależniona jest od jej wartości, dodatkowo premiowane są zaś zakupy u partnerów programu), a następnie może je wymienić na nagrody – zarówno rzeczowe, jak i vouchery, subskrypcje w popularnych serwisach czy bilety na wydarzenia.