Rozwiązanie Payconiq by Bancontact będzie nadal utrzymywane, ale nie pod tą samą marką
Do końca przyszłego roku zniknie marka Payconiq – donoszą zagraniczne media. Spółka Payconiq International należy do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (EPI), która przejęła ją pod koniec 2023 r. jako dostawcę rozwiązań technologicznych, a sama rozwija obecnie system płatności pod marką Wero.
Payconiq nie jest jednak tylko spółką technologiczną – w 2018 r. podmiot połączył swoje siły z grupą największych belgijskich banków, tworząc wspólnie system płatniczy pod marką Payconiq by Bancontact. Jak wynika z danych publikowanych przez EPI, rozwiązanie to jest najpopularniejszą metodą płatności wśród belgijskich konsumentów, a korzysta z niej 78 proc. respondentów. Okazuje się jednak, że Belgowie będą musieli pożegnać się z tą lubianą przez siebie marką.
Cztery spośród pięciu banków tworzących Bancontact Payconiq są też członkami EPI i wdrożyły już do swojej aplikacji rozwiązanie Wero. Choć jak na razie funkcjonalność paneuropejskiego narzędzia ogranicza się do wysyłania szybkich przelewów między użytkownikami, to docelowo Wero ma stać się portfelem cyfrowym umożliwiającym m.in. natychmiastowe płatności. Oznacza to, że Wero ma zapewniać szerszy niż Payconiq zakres usług, i to na skalę europejską.
W rezultacie władze Bancontact Payconiq zawarły z EPI porozumienie, na mocy którego belgijski podmiot udostępni lokalnym sprzedawcom i partnerom aplikację Wero. Migracja z Payconiq do Wero nastąpi pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Od tego momentu klienci banków będą mogli płacić z wykorzystaniem systemu Wero po zeskanowaniu kodu QR w sklepie. W zależności od sytuacji, transakcje klientów będą realizowane przez Payconiq albo przez Wero (np. w przypadku przelewów między klientami banków należących do EPI). Jednocześnie nadal utrzymywana będzie aplikacja rozwijana przez Payconiq, ale sama marka zniknie, ponieważ jest ona własnością EPI.