Z raportu Związku Banków Polskich na temat bankowości elektronicznej wynika ponadto, że umowę na rachunek internetowy ma niemal 100 proc. małych i średnich firm
ZBP przedstawił dziś raport Netbank za III kw. ubiegłego roku. Wynika z niego, że na koniec września 2016 r. umowę z bankiem na dostęp do rachunku osobistego przez internet miało niewiele ponad 33 mln osób. To o ok. 1,5 mln więcej niż na koniec czerwca ub. roku. Aktywnie z tego dobrodziejstwa korzystało 15,3 mln osób – o ok. 100 tys. więcej niż w czerwcu.
Przeczytajcie także: Ważny wyrok w sprawie tzw. trwałego nośnika
Wskaźniki, zarówno pod względem liczby umów jak i aktywnych użytkowników, zanotowały więc historyczne rekordy. Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP komentując raport stwierdził, iż fakt, że liczba umów rośnie o wiele szybciej niż liczba aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej, wynikać może z popularnych na rynku promocji. – Banki proponują w nich atrakcyjnie oprocentowane lokaty na nowe środki, powiązane z koniecznością założenia nowego konta. Ludzie zakładają, by mieć wysokie odsetki, ale rachunek pozostaje często martwy – powiedział wiceszef ZBP.
Przeczytajcie także: Rachunek założycie przez połączenie wideo
W porównaniu z III kw. 2015 r. liczba umów na bankowość elektroniczną wzrosła o 9 proc. a użytkowników – o ok. 5,5 proc. Każdy posiadacz konta internetowego wykonuje średnio miesięcznie sześć przelewów. Przeciętna wartość rozliczeń na jednym rachunku osobistym to ok. 6,6 tys. zł miesięcznie.
Netbank zawiera również statystyki na temat wykorzystania bankowości elektronicznej przez małe i średnie firmy. Okazuje się, że we wrześniu umowę na takie usługi posiadało 2,425 mln przedstawicieli MŚP. To, jak mówi wiceprezes ZBP, oznacza, że niemal każda mała czy średnia firma w Polsce ma konto w banku. Aktywnie korzystało z bankowości elektronicznej 1,376 mln firm. Każda z nich wykonała w III kw. 2016 r. średnio 21 przelewów miesięcznie o łącznej wartości prawie 72 tys. zł.