Nowe zasady przekazywania składek na ubezpieczenia społeczne mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku
Dziś płatnicy składek, a więc np. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, są zobowiązani do przekazywania składek na ubezpieczenia społeczne kilkoma przelewami na różne numery rachunków bankowych. Oprócz tego, że jest to uciążliwe, bo trzeba wykonać najczęściej trzy transakcje zamiast jednej, to jeszcze powoduje częste problemy z prawidłową identyfikacją wpłacających pieniądze po stronie ZUS-u. Teraz ma to się zmienić.
Przeczytajcie także: Znowu rośnie średnia wartość szybkiego przelewu
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przyjętą dziś przez Sejm, każdy płatnik dostanie indywidualny numer rachunku bankowego, na który będzie wpłacał składki jednym przelewem. To zadaniem ZUS-u będzie prawidłowe zaksięgowanie kwot na poszczególne fundusze ubezpieczeniowe. Szczegółowo o tym pomyśle nazwanym e-Składką pisałem tutaj.
Przyjęta dziś nowelizacja przewiduje również ułatwienia w zakresie uzyskiwania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi. Nowe ustawa zrównuje pod względem prawnym dokument papierowy wystawiony przez oddział ZUS z dokumentem elektronicznym, wygenerowanym przez płatnika samodzielnie z systemu elektronicznego Zakładu.
Przeczytajcie także: Oto co prezes UOKiK-u myśli na temat trwałego nośnika
Teraz nowa ustawa trafi do Senatu. Ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, ale przepisy dotyczące nowych zasad wpłat składek ubezpieczeniowych – 1 października bieżącego roku. ZUS miałby jednak trzy miesiące na dostarczenie każdemu płatnikowi informacji o numerze konta, na jaki ma wpłacać składki od 1 stycznia przyszłego roku.