Działania antyfraudowe, cyberbezpieczeństwo, rozwój sektora w oparciu o innowacyjne technologie – to tylko niektóre wyzwania, przed jakimi stoją dziś banki
W przeddzień wprowadzenia dyrektywy PSD II wiele osób zastanawia się, jak zmieni się obraz sektora bankowego w najbliższym czasie. Third Party Providers (TPP), czyli podmioty, które po otrzymaniu danych do logowania w bankowości elektronicznej klienta, będą mogły inicjować w jego imieniu płatność w określonej przez klienta kwocie do wyznaczonego odbiorcy, mogą okazać się sporym wyzwaniem, także ze względu na obowiązujące regulacje. Pozostaje pytanie, na ile banki są przygotowane na taką sytuację.
Między innymi właśnie efektami dyrektywy o płatnościach, ale nie tylko, zajmie się w listopadzie Kongres Bankowości Detalicznej. Kongres skupi się na wyzwaniach sektora, zidentyfikuje problemy i zaproponuje rozwiązania stymulujące rozwój i zwiększające jego bezpieczeństwo. Jest on częścią Europejskiego Kongresu Finansowego, otwartej debaty o bezpieczeństwie finansowym i zrównoważonym rozwoju Europy i Polski.
A wyzwań przed bankowością jest o wiele więcej niż sama dyrektywa PSD II. Nadal sporym problemem, w szczególności wizerunkowym jest cyberbezpieczeństwo i ataki hakerskie, które skupiają się nie tylko na bankach, ale i ich klientach. Choć tak naprawdę nikt nie wie, na ile rzeczywiście zagrożenie jest wysokie, przy tak ogromnych nakładach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa płatności. Realnym zagrożeniem są też wyłudzenia i kradzież pieniędzy, dlatego instytucje finansowe coraz częściej wdrażają kolejne działania antyfraudowe w tym zakresie.
Nadchodzi nowa era bankowości cyfrowej i od tego jak przygotuje się do tego sektor, będzie zależało, jak w najbliższych latach i klienci i instytucje finansowe będą funkcjonowały na wspólnym rynku. Czy w starciu banki kontra firmy technologiczne będziemy mieli do czynienia z walką na śmierć i życie, czy może z kooperacją, która klientom zapewni nowe usługi a firmom dodatkowe przychody? O tym wszystkim będą rozmawiali uczestnicy KBD.
Kongres, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada w Warszawie, to największe w Polsce cykliczne forum dyskusyjne przedstawicieli banków, regulatorów, doradców i ekspertów z zakresu bankowości detalicznej. Od dziewięciu lat stanowi on kluczową platformę wymiany myśli i doświadczeń dla ponad 450 uczestników. Serwis Cashless.pl jest partnerem medialnym kongresu. Aby zarejestrować się na ww. wydarzenie, należy odwiedzić stronę Kongresu Bankowości Detalicznej.