Spółka potwierdza, że tworzenie lokalnych oddziałów to jeden z elementów jej strategii. Nie chce jednak komentować informacji na temat konkretnych działań podejmowanych w tym kierunku
Z informacji przekazanych przez Krajową Radę Komorniczą wynika, że Revolut złożył w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o rejestrację w Polsce swojego oddziału. Obecnie brytyjski fintech działa w Polsce jako bank zarejestrowany na Litwie i korzystający z tzw. paszportu europejskiego, co pozwala mu świadczyć usługi bez konieczności otwierania u nas oddziału. Ma to jednak swoje wady.
Jedna z nich uderza szczególnie w komorników, bo brak oddziału w Polsce oznacza, że Revolut nie należy do prowadzonego przez KIR systemu Ognivo. A to z niego korzystają komornicy, którzy ścigają np. osoby unikające płacenia alimentów. Revolut bywa więc wykorzystywany do ukrywania dochodów i oszczędności przez dłużników. Stąd zainteresowanie Krajowej Rady Komorniczej działaniami brytyjskiego fintechu w kierunku założenia w Polsce oddziału. To pozwoli mu na wejście do systemu Ognivo, a środki zgromadzone na prowadzonych przez niego kontach będą podlegać egzekucji.
Biuro prasowe Revoluta w Polsce potwierdza, że otwieranie lokalnych oddziałów w poszczególnych krajach to element strategii spółki. – Chcemy stać się bankiem pierwszego wyboru w Europie. Tworzenie lokalnych oddziałów jest jednym z elementów realizacji tego celu. Takie oddziały działają już z sukcesem w kilku europejskich krajach, w innych właśnie powstają. Revolut Bank UAB jest regulowany bezpośrednio przez Europejski Bank Centralny i Bank Litwy, ale zależy nam również na lokalnej obecności i współpracy z lokalnymi instytucjami – napisano w odpowiedzi na moje pytanie w sprawie złożenia wniosku w KNF odnośnie do utworzenia oddziału w Polsce.
Dodano jednocześnie, że firma nie komentuje poszczególnych etapów realizacji tej strategii. Spółka nie potwierdziła więc wprost, że wniosek o otworzenie oddziału banku zagranicznego w Polsce został złożony w KNF. Z odpowiedzi biura prasowego Revoluta można jednak wyciagnąć wniosek, że jeśli to jeszcze się nie nastąpiło, to stanie się w najbliższym czasie.