Prawie 94 proc. POS-ów umożliwia akceptację transakcji zbliżeniowych
Narodowy Bank Polski opublikował statystyki dotyczące rynku kart w III kw. bieżącego roku. Wśród mnóstwa danych znajdują się także informacje na temat sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce. I tu, podobnie jak w przypadku opisanej przeze mnie już liczby kart bankowych, także znajdziecie historyczne dane.
Otóż okazuje się, że we wrześniu liczba terminali płatniczych po raz pierwszy w historii przekroczyła 600 tys. Funkcjonowało ich ok. 604,9 tys. To ok. 20 tys. więcej niż w czerwcu gdy urządzeń było 584,9 tys., oraz o ok. 92 tys. więcej niż we wrześniu 2016 r., gdy na rynku działało 513,2 tys. terminali. Co ciekawe już 566,5 tys. POS-ów było we wrześniu przystosowanych do akceptacji płatności zbliżeniowo.
Jeżeli dobrze liczę oznacza to, że nasycenie sieci akceptacji terminalami bezstykowymi sięgnęło niemal 94 proc. Niewiele więc brakuje do 100 proc. To ważne dla operatorów terminali bo przypomnę, że od 1 stycznia 2018 r. wszystkie POS-y na polskim rynku zgodnie z regulacjami organizacji płatniczych powinny akceptować transakcje zbliżeniowe.
Podobnie jak w poprzednich kwartałach tak i tym razem NBP wskazuje, że nie wszystkie terminale przyjazne kartom zbliżeniowym jednocześnie akceptują transakcje zbliżeniowe smartfonami. Takich, na których można płacić przy pomocy Android Pay czy HCE było we wrześniu ok. 476 tys., a więc o ok. 90 tys. mniej niż POS-ów gotowych do interakcji z kartami bezstykowymi. Bank centralny podał też, że we wrześniu usługę cashback, a więc możliwość wypłaty gotówki przy okazji płatności za zakupy, można było zrealizować w ok. 166,3 tys. terminali.
Fot. Ingenico