Lepsi od Polaków pod tym względem są tylko Czesi
Mastercard opublikował najnowsze statystyki dotyczące udziału płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych jego kartami w Polsce. Z komunikatu organizacji wynika, że w sierpniu po raz pierwszy w historii przekroczył on próg 85 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba płatności zbliżeniowych kartami i smartfonami zwiększyła się o 38 proc.
Z danych Mastercarda wynika ponadto, że w Europie jest tylko jeden rynek, na którym zbliżeniowo płaci się częściej. W Czechach udział takich transakcji wynosi 93 proc. Polska wyprzedza wiele krajów uważanych za gospodarcze potęgi czy też liderów bezgotówkowej rewolucji. Na przykład w Szwecji zbliżeniowo realizowanych jest obecnie 12 proc. transakcji a w Niemczech – 15 proc. Wynika to przede wszystkim z późniejszego wprowadzenia do tych krajów technologii zbliżeniowej.
Oto dziesiątka państw Europy z najwyższym odsetkiem transakcji zbliżeniowych wykonanych kartami Mastercarda:
Czechy – 93 proc.
Polska – 85 proc.
Słowacja – 83 proc.
Węgry – 83 proc.
Czarnogóra – 71 proc.
Rumunia – 69 proc.
Grecja – 61 proc.
Rosja – 60 proc.
Białoruś – 57 proc.
Serbia – 57 proc.
Jak widzicie, w zestawieniu dominują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez uniknięcie niektórych etapów rozwoju, mogły one od razu wdrażać najnowsze technologie płatnicze. W przypadku Polski jej dobra pozycja wynika także z otwartości konsumentów na różnego rodzaju innowacje. W krajach Europy Zachodniej płatności zbliżeniowe dopiero zaczynają zyskiwać popularność, dzięki szybko rozwijającej się infrastrukturze płatniczej.
Wzrost popularności technologii zbliżeniowej w Polsce jest możliwy m.in. dzięki nowoczesnej sieci akceptacji. Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec I kw. bieżącego roku już ponad 98 proc. terminali na krajowym rynku umożliwia akceptację kart bezstykowo. W Europie do 2020 r. wszystkie urządzenia POS mają wspierać płatności zbliżeniowe. – Popularność tej technologii powinna jeszcze bardziej wzrosnąć, gdy po podwyższeniu limitu będziemy mogli płacić zbliżeniowo bez PIN-u do 100 złotych – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.