Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Tak było podczas Cashless Cities Evening enabled by Visa. Fotorelacja i wyniki rankingu na najbardziej bezgotówkowe miasta w Polsce

Kępno, Konstancin Jeziorna, Kraków i Wrocław. To samorządy, które najlepiej radzą sobie z wdrażaniem płatności bezgotówkowych

Wczoraj wieczorem w warszawskiej Fortecy odbył się Cashless Cities Evening enabled by Visa, drugie wydarzenie z cyklu Cashless Evening, którego przewodnim tematem był rozwój płatności elektronicznych w miastach. Wieczór rozpoczął się od prezentacji partnera tytularnego, czyli firmy Visa. Poprowadzili ją Maciej Mironiuk i Igor Zacharjasz.

Pierwszy z nich powiedział, że samorządom powinno zależeć na rozwoju płatności bezgotówkowych za usługi miejskie takie jak np. transport, bo dzięki nim odpowiadają na potrzeby swoich mieszkańców. Polacy mają już w portfelach ponad 40 mln kart płatniczych i chętnie korzystają z nich płacąc w sklepach czy punktach usługowych. Przy czym większość transakcji bezgotówkowych odbywa się zbliżeniowo. To doskonała okazja do tego, aby wykorzystać technologię bezstykową do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań płatniczych w miastach, takich jak choćby system do opłacania przejazdów komunikacją miejską wprowadzony w ubiegłym roku we Wrocławiu i paru innych, mniejszych miastach.

Z kolei Igor Zacharjasz przedstawił dwa projekty, nad którymi pracuje obecnie Inkubator Innowacji Visy. To aplikacje mobilne do wnoszenia opłat za postój w płatnych strefach parkowania oraz do płatności w transporcie. W porównaniu do obecnych dziś na rynku rozwiązań w tym obszarze, takich jak SkyCash, moBiLET czy mPay, aplikacje stworzone w Inkubatorze różnią się przede wszystkim większą wygodą i komfortem korzystania. Ich użytkownicy nie muszą np. pamiętać o uruchomieniu i zakończeniu parkowania, bo robi to za nich oprogramowanie wykorzystujące najnowsze technologie. Aplikacje są już gotowe. Aktualnie Inkubator Innowacji Visy pracuje nad uruchomieniem pilotów.

Przeczytajcie także: Tak wygląda fintech na Mapie Polskiego Fintechu

Następnie na scenie pojawiła się Elżbieta Burliga, reprezentująca firmę First Data Polska. Przedstawiła korzyści, jakie włodarze miast oraz ich mieszkańcy czerpią z wprowadzenia nowoczesnej platformy Smart City. Przykładem wdrożenia możliwego dzięki takiej platformie jest wrocławski system opłat za przejazdy komunikacją miejską, którego First Data jest współautorem. Przypomnę, że w stolicy Dolnego Śląska od marca ubiegłego roku nie trzeba już kupować papierowego biletu na autobus czy tramwaj. Przejazdy można opłacać kartą bankową. Służące do tego terminale znajdują się we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Przedstawicielka spółki First Data dowodziła, że platforma Smart City to dla władz miasta m.in. oszczędność pieniędzy, spójność koncepcji rozwoju, wyższa jakość usług, itd. Dla mieszkańców to przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu.

Po wystąpieniu przedstawicielki spółki First Data na scenę wkroczyli Mateusz Trawiński z Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis z Torunia oraz dr hab. Michał Polasik, profesor UMK, prezes Technology For Mobile sp. z o.o. spin-off Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przedstawili najważniejszy punkt programu wczorajszego wieczoru, czyli wyniki rankingu najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce. Najpierw prof. Michał Polasik nakreślił kontekst rankingu i opowiedział o wynikach swoich badań pokazujących m.in. bariery i korzyści z wdrażania nowoczesnych płatności w samorządach.

Z kolei Mateusz Trawiński zaprezentował metodykę przygotowania rankingu. Przypomnę, że ranking uwzględnia trzy kategorie: miasta do 20 tys. mieszkańców, miasta od 20 do 100 tys. mieszkańców oraz największe ośrodki z liczbą mieszkańców przekraczającą 100 tys. Analizowano rozwój płatności bezgotówkowych w transporcie publicznym, urzędach miejskich oraz w placówkach kulturalnych i sportowych zarządzanych przez samorządy. Więcej szczegółów na temat samego rankingu już wkrótce w serwisie Cashless.

Autorzy rankingu przedstawili również jego finalistów. Trzy najlepsze miasta w kategorii najmniejszych to Gniewkowo, Kępno i Nowe Miasto Lubawskie. Najbardziej bezgotówkowe miasta średniej wielkości to Chorzów, Głogów i Konstancin Jeziorna. Natomiast w czołówce rankingu największych ośrodków znalazły się Kraków, Olsztyn, Rzeszów i Warszawa (dwa miasta uzyskały taką samą liczbę punktów). Ogłoszenie zwycięzców pozostawiono na zakończenie uroczystej gali.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba kart i transakcji bezgotówkowych

Nim jednak do tego doszło, odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez redaktora Cashless, Piotra Wardziaka. W dyskusji udział wzięli wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, Elżbieta Burliga ze spółki First Data, Mieczysław Groszek z fundacji Polska Bezgotówkowa, Jakub Kiwior z firmy Visa oraz Robert Trętowski z KIR-u.

Jakub Kiwior powiedział, że spodziewa się w najbliższym czasie prawdziwej eksplozji płatności elektronicznych w Polsce. Decydować o tym będzie m.in. szybki rozwój sieci akceptacji nie tylko w prywatnych firmach, ale także w samorządach. Zdaniem wiceministra Tadeusza Kościńskiego w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wszystkie urzędy administracji publicznej w Polsce będą korzystać z terminali płatniczych. Elżbieta Burliga podkreśliła, że sprzyjać temu będzie zmiana mentalności władz samorządowych, które coraz częściej dostrzegają korzyści z wdrażania nowoczesnych płatności.

Przeczytajcie także: Gotówka niepotrzebna aby wesprzeć WOŚP

Rolę fundacji Polska Bezgotówkowa w rozwoju sieci akceptacji kart podkreślił jej prezes Mieczysław Groszek. Powiedział, że marzy mu się, by nie tylko każdy urząd, ale także każde sołectwo i każda parafia w Polsce dysponowała terminalem płatniczym i obiecał, że kierowana przez niego fundacja będzie dążyć do tego celu. Z kolei Robert Trętowski przypomniał, że miarą sukcesu budowy sieci akceptacji kart w samorządach będzie nie to, czy terminale tam będą, tylko czy klienci będą wiedzieć, że mogą tam zapłacić bezgotówkowo i czy rzeczywiście będą to robić.

Po zakończeniu panelu ogłoszono zwycięzców rankingu najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce. W kategorii najmniejszych zwyciężyło Kępno. Wśród miast średniej wielkości pierwsze miejsce zajął Konstancin Jeziorna. Natomiast najbardziej bezgotówkowym miastem wśród tych największych został Kraków. Nagrodę specjalną Visa za z sukcesem wdrożony projekt nowego systemu płatności za przejazdy komunikacją otrzymał Wrocław.

Po uroczystości wręczenia nagród, był czas na pamiątkową fotografię. Na zdjęciu od lewej prezes współtworzącej ranking firmy Centropolis Krzysztof Koman, Robert Bednarski – dyrektor biura zarządzania projektami we Wrocławiu, Jakub Kiwior – szef Visy na Polskę i Węgry, dyrektor wydziału finansowego Krakowa Katarzyna Cisowska-Mleczek, wiceburmistrz Konstancina Jeziorny Ryszard Machałek i redaktor naczelny Cashless Jacek Uryniuk. Po części oficjalnej wszyscy goście Cashless Cities Evening enabled by Visa zostali zaproszeni na kolację przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu The Spell.

Ranking najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju. Redakcja Cashless ma zamiar kontynuować i rozwijać projekt. Następna edycja rankingu już za rok.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies