Platforma ubezpieczeniowa w formule peer to peer będzie testowana w litewskiej piaskownicy przez co najmniej sześć miesięcy
Bank Litwy poinformował wczoraj o wydaniu pierwszego zezwolenia na wejście do prowadzonej przez niego piaskownicy regulacyjnej. Uzyskała je firma Workpower, która będzie testować platformę ubezpieczeniową P2P. Opiera się ona o tzw. ekonomię współdzielenia. Zgodnie z jej zasadami klienci tworzą grupy i łączą swoje fundusze w celu ubezpieczenia określonych ryzyk. Litewski bank nie podaje jednak szczegółów rozwiązania, jakie oferuje Workpower.
Władze BL wydały zezwolenie firmie Workpower na testowanie jej usług przez sześć miesięcy. Okres ten może zostać przedłużony do 12 miesięcy. Testy mają się rozpocząć nie później niż w październiku bieżącego roku. W ich trakcie na platformie Workpower będzie dostępnych kilka rodzajów produktów chroniących smartfony i tablety. – Wierzymy, że usługi ubezpieczeniowe typu peer-to-peer mogą stać się nowatorskim sposobem ochrony interesów konsumentów. Testowanie tej innowacji w żywym środowisku pomoże nam ocenić zagrożenia związane z jej funkcjonowaniem – powiedział Marius Jurgilas, członek zarządu BL.
Tymczasem w Polsce piaskownica regulacyjna wciąż jest tylko w planach. Wdrażana przez poprzednie władze Komisji Nadzoru Finansowego koncepcja piaskownicy wirtualnej, zarządzanej przez zewnętrznych operatorów, została zarzucona przez obecne kierownictwo nadzoru. Przygotowywana jest nowa koncepcja piaskownicy regulacyjnej, w tworzenie której zaangażowane mają być instytucje międzynarodowe. Więcej na ten temat tutaj.