Większość banków z Polski może pochwalić się wzrostem liczby osób, które korzystają z usług finansowych za pomocą urządzeń mobilnych
Wskaźnik mobilności klientów to udział użytkowników bankowości mobilnej w całej populacji osób posiadających w danej instytucji rachunek osobisty. Powstaje na podstawie danych o liczbie kont i klientów mobilnych udostępnionych przez biura prasowe działających w Polsce banków. Dzisiejsza publikacja to już trzeci odczyt tego wskaźnika.
Jak widzicie w tabeli poniżej, największym udziałem klientów mobilnych może pochwalić się mBank. Tu na koniec II kw. bieżącego roku prawie 57 proc. posiadaczy kont bankowało na urządzeniach mobilnych. Na drugiej pozycji ze wskaźnikiem na poziomie 55,6 proc. znalazł się ING Bank Śląski. Trzy kolejne instytucje mają ponad 40 proc. klientów korzystających z bankowości mobilnej. To Millennium, Santander i PKO. W przypadku tego ostatniego wskaźnik mobilności klientów po raz pierwszy osiągnął pułap 40 proc.
Z poniższego zestawienia wynika, że większość banków może pochwalić się wzrostem udziału klientów bankujących mobilnie. Potwierdza to tylko trend polegający na wzroście znaczenia bankowości mobilnej w obsłudze klientów. Dla coraz większej części z nich zarządzanie rachunkiem przez smartfony staje się ważne. Wskaźnik mobilności klientów dla całego rynku przekracza już 30 proc. To wzrost o 1 pkt. proc. w porównaniu z IV kw. 2018 r., gdy serwis Cashless wyliczył go po raz pierwszy.