Bank będzie trzecią instytucją w Polsce, która swoje urządzenia wyposaży w czytniki do kart bezstykowych
Instalację bankomatów wyposażonych w moduły do akceptacji kart zbliżeniowych bank ma rozpocząć w przyszłym roku. Urządzenia będą realizować wypłaty dokonywane przez klientów BZ WBK, ale też przez pozostałych użytkowników kart.
W przeciwieństwie do transakcji bezgotówkowych kartami zbliżeniowymi, gdzie płatności poniżej 50 zł nie zawsze autoryzowane są kodem PIN, wypłaty bezstykowe gotówki z bankomatu będą zawsze potwierdzane PIN-em. Decydują o tym względy bezpieczeństwa. W przypadku BZ WBK to istotne gdyż część jego bankomatów ma możliwość wypłaty banknotów 10- i 20-złotowych.
Pierwszym bankiem w Polsce, który wyposażył swoje bankomaty w czytniki obsługujące karty bezstykowo, był ING Bank Śląski. Obecnie wszystkie bankomaty tej instytucji zlokalizowane w jego oddziałach posiadają już moduły zbliżeniowe. Na razie jednak wypłacić gotówkę bez wkładania karty do urządzenia mogą tylko klienci tego banku. Pozostali muszą użyć tradycyjnego czytnika stykowego.
Tymczasem bankomaty z funkcją zbliżeniową testuje już Euronet – właściciel największej sieci bankomatów w Polsce. Na razie nie wiadomo, kiedy przystosuje do nowej technologii wszystkie swoje urządzenia.
Wprowadzenie bankomatów zbliżeniowych jest ważne z dwóch przynajmniej powodów. Po pierwsze pozwoli na korzystanie z nich użytkownikom zbliżeniowych płatności mobilnych. Klienci takich instytucji jak mBank, BZ WBK, Pekao, Alior, Getin, BPH, Euro Bank czy Raiffeisen Polbank mogą płacić telefonem bezstykowo na takiej samej zasadzie jak kartą. Ale jeżeli chcą wypłacić gotówkę muszą skorzystać z tradycyjnego plastiku. Zresztą osoby posiadające kartę w postaci naklejki czy gadżetu zbliżeniowego – podobnie. Moduł bezstykowy w bankomacie ten problem eliminuje.
Po drugie nowe bankomaty są bezpieczniejsze – właściciel karty nie musi jej wkładać do urządzenia, a więc nie naraża się na skopiowanie danych z paska magnetycznego. To zabezpiecza przed skimmingiem i kradzieżą pieniędzy z rachunku. Dlatego uważam, że w najbliższej przyszłości moduły zbliżeniowe w bankomatach staną się rynkowym standardem.