To najnowsze dane firmy analitycznej Berg Insight dotyczące światowego rynku terminali z funkcją płatności zbliżeniowych
Z najnowszego raportu specjalistycznej firmy analitycznej Berg Insight wynika, że w 2019 r. już 94 proc. terminali POS dostarczanych do krajów Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej, było wyposażonych w NFC, czyli moduł do płatności zbliżeniowych. NFC było też popularne także na innych głównych rynkach, w tym w Brazylii, Turcji i w Chinach. Analitycy szacują, że w ubiegłym roku na całym świecie sprzedano 47,8 mln takich urządzeń, co stanowiło 70 proc. wszystkich dostarczanych terminali.
Berg Insight przewiduje, że globalna baza zainstalowanych terminali POS przystosowanych do przyjmowania płatności zbliżeniowych wzrośnie o 12,9 proc. ze 100,4 mln sztuk w 2019 r. co 184,5 mln sztuk w 2024 r. W rezultacie ponad 88 proc. terminali POS na świecie będzie przystosowanych do płatności zbliżeniowych. Na koniec 2019 r. światowa sieć urządzeń z NFC obejmowała tylko 62 proc. terminali.
Eksperci zauważają, że chociaż liczba terminali POS z NFC szybko rośnie, to funkcja płatności zbliżeniowych często nie jest aktywowana. Berg Insight szacuje, że na koniec 2019 r. tylko na około 70 mln POS-ów akceptowano transakcje zbliżeniowe kartami Visa, Mastercard lub UnionPay.
Analitycy podają też wyliczenia dotyczące rynku mPOS-ów. W tym przypadku wskaźnik urządzeń z NFC wynosi 64 proc., a dostawy takich terminali sięgnęły 24,7 mln sztuk. Instytut prognozuje, że rynek ten wzrośnie o 12,7 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat, a do 2024 r. sprzedanych zostanie 44,9 mln terminali mobilnych gotowych do przyjmowania płatności zbliżeniowych.
W Polsce, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec ub. roku liczba terminali płatniczych przekroczyła już 900 tys. sztuk. Bank centralny deklaruje, że wszystkie co do jednego akceptują płatności zbliżeniowe. Polska jest jednym z pierwszych rynków na świecie, gdzie udało się wymienić całą sieć akceptacji kart na bezstykową.
Fot. Mastercard