W ciągu minionego kwartału liczba osób korzystających z bankowości mobilnej w Polsce wzrosła o ponad 600 tys.
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec czerwca banki z Polski miały ponad 15,1 mln klientów aktywnie zarządzających rachunkami za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Chodzi o aplikacje mobilne, serwisy internetowe przeznaczone do otwierania na ekranach smartfonów czy tradycyjne systemy otwierane na telefonach komórkowych. Za aktywnego użytkownika uważa się takiego, który przynajmniej raz w miesiącu loguje się na swoje konto za pomocą urządzenia mobilnego.
Zebrane dane wskazują, że w ciągu minionego kwartału liczba aktywnych klientów mobilnych w bankach wzrosła o ponad 600 tys. Natomiast w ciągu roku ich liczba urosła aż o ok. 3,4 mln. Faktycznie wzrosty mogą być jeszcze większe, gdyż wciąż nie wszystkie instytucje dzielą się swoimi aktualnymi statystykami na ten temat. Zebrane przez cashless.pl dane obejmują jednak zdecydowaną większość głównych graczy na polskim rynku bankowym.
Bankiem, który, podobnie jak w poprzednich okresach, tak i w II kw. 2020 r. miał najwięcej klientów mobilnych, jest PKO BP. Instytucja chwali się, że z poziomu smartfonów i tabletów z jej usług korzystało w II kw. bez mała 3,7 mln osób. Na drugim miejscu znalazł się mBank z wynikiem ok. 2,4 mln klientów, a następnie ING, Pekao, Santander i Millennium.
Serwis cashless.pl zebrał także dane dotyczące klientów określanych mianem mobile only. To osoby, które w minionym kwartale logowały się na swoje rachunki wyłącznie z urządzeń mobilnych. W poprzednim okresie było ich w Polsce ponad 7 mln, co oznacza wzrost względem I kw. 2020 r. o ok. 500 tys. oraz o ok. 2,3 mln w porównaniu z II kw. 2019 r. W tej statystyce również prym wiedzie PKO BP. Ale na drugiej pozycji uplasował się ING a na trzeciej – mBank.