Pocztowy, we współpracy z Mastercardem, Fiservem i Thales, już w grudniu udostępnił karty biometryczne klientom firmowym, teraz przygotował 950 sztuk dla klientów indywidualnych
Bank Pocztowy wprowadził dziś do oferty dla klientów indywidualnych karty biometryczne. Rozwiązanie powstało przy współpracy z firmami Mastercard, Fiserv oraz Thales, a już wcześniej mogli z niego korzystać klienci instytucjonalni banku.
Pocztowy informuje, że w pierwszej edycji sprzedaży limitowanej dostępnych jest 950 sztuk kart biometrycznych. W pierwszej kolejności mogą o nie wnioskować klienci, którzy już posiadają rachunek w tym banku. Bank zaznacza, że jest pierwszym, który udostępnił polskim klientom indywidualnym takie rozwiązanie.
Zamówioną kartę klientowi dostarczy kurier. Będzie do niej dołączone niewielkie urządzenie, umożliwiające zarejestrowanie biometrycznego wzorca odcisków dwóch swoich palców. Możliwość dodania wzorca drugiego palca wprowadzono ze względu na wygodę klientów przy płatnościach dokonywanych zazwyczaj lewą ręką jak np. płacenie z samochodu za autostradę czy zamawianie jedzenia w modelu drive thru.
Kartą można płacić zarówno w terminalach, jak i w internecie, wpłacać i wypłacać gotówkę w bankomatach i wpłatomatach, a także dodawać ją do portfeli cyfrowych udostępnianych przez Bank Pocztowy. Towarzyszy jej ubezpieczenie zakupów internetowych, w ramach którego klienci mogą przedłużyć o rok gwarancję na produkty elektroniczne oraz RTV/AGD (do kwoty 6 tys. zł) oraz są chronieni w razie utraty przedmiotów w ciągu 30 dni od zakupu (do 6 tys. zł). W ramach gwarancji najniższej ceny użytkownicy mogą uzyskać do 2 tys. zł zwrotu, jeśli okaże się, że kupiony przez nich produkt można nabyć taniej w innym sklepie.
Jak płaci się kartą biometryczną? Na awersie plastiku znajduje się czytnik, do którego należy przyłożyć palec przed transakcją. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Jeśli zrobi to osoba niepowołana, dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona. Plastik biometryczny EMV nigdy się nie rozładuje – potrzebną energię za każdym razem pobiera z terminala POS. Bank podkreśla, że wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.