Firma planuje też wprowadzić do swojej oferty karty, za pomocą których klienci będą mogli płacić w euro, używając swoich kryptowalut
Zarejestrowany na Słowacji fintech ABFSwap otwiera się na polskich klientów. Podmiot działa w obszarze kryptowalut, traktując je przede wszystkim jako środek do szybkich międzynarodowych operacji finansowych. Fintech oferuje także możliwość przyjmowania, przechowywania i wypłaty kryptowalut, a także – w ramach siostrzanej spółki ABFPayments – wielowalutową portmonetkę, w której można gromadzić środki i przyjmować płatności z wykorzystaniem systemów SWIFT i SEPA w prawie 40 walutach.
Jako swój główny wyróżnik firma przedstawia możliwość szybkiego transferu środków, którą zainteresowani mogą być szczególnie przedsiębiorcy. Jak tłumaczą przedstawiciele fintechu, realizacja przelewu bankowego do kraju spoza Unii zwykle zajmuje co najmniej kilka dni, a bywa, że trwa to znacznie dłużej. Odpowiedzią na ten problem ma być rozwiązanie oferowane przez ABFSwap, wespół z ABFPayments. Klient korzystający z obu rozwiązań może łatwo wymienić tradycyjny pieniądz na kryptowalutę i w tej postaci szybko przetransferować środki do odbiorcy. Ten może pozostawić płatność w kryptowalucie lub przy pomocy ABFPayments wymienić z powrotem na złoty czy inną walutę, z której korzysta. Cała operacja ma zajmować kilka minut, a płatność ma być nieobarczona prowizją.
Zdaniem firmy rozwiązanie to może być szczególnie atrakcyjne dla podmiotów eksportujących swoje towary poza Unię Europejską, szczególnie do Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej. Popytu na swoje narzędzie spodziewa się także m.in. w branży nieruchomości, farmaceutycznej czy gamingowej. Spółka liczy na zainteresowanie także ze strony małych przedsiębiorców, w tym freelancerów, którzy zdecydowali się wyemigrować do bardziej egzotycznych krajów i mają problem, by przyjmować płatności od swoich zleceniodawców z uwagi na procedury bankowe.
Fintech pracuje również nad stworzeniem platformy ułatwiającej prowadzenie księgowości przedsiębiorcom przyjmującym płatności w kryptowalutach. Narzędzie ma zostać udostępnione w II kw. tego roku.
Podmiot dąży także do tego, by móc wydawać karty, na co otrzymał już wstępną zgodę Visy. Karty takie umożliwiałyby płacenie z portmonetki walutowej posiadanej przez klienta w ABFPayments, w tym także z wykorzystaniem zgromadzonych w portfelu kryptowalut.
– W porównaniu do tradycyjnych banków, transakcje kryptowalutowe są znacznie szybsze i tańsze. Dlatego stają się coraz ważniejsze dla gospodarki na całym świecie – uważa Aleksy Fedorowicz, założyciel fintechu. – Planujemy wprowadzenie karty Visa, dzięki której klienci będą mogli płacić w euro, używając swoich kryptowalut. To sprawi, że korzystanie z cyfrowych aktywów stanie się wygodne i płynne, a płatności kartą będą możliwe na całym świecie – wskazuje.
Firma kieruje też swoje usługi do firm, np. sklepów internetowych, które chcą przyciągnąć klientów płacących kryptowalutami, ale same nie chcą przyjmować tego rodzaju płatności. Szczególne pole do rozwoju swojej usługi widzi w branży modowej, w szczególności w zakresie towarów luksusowych. Fintech oferuje takim sprzedawcom cryptoprocessing, czyli przetwarzanie płatności kryptowalutowych, a następnie konwertowanie ich na waluty tradycyjne. Przy czym – jak podkreślają przedstawiciele – oba nurty (krypto i tradycyjny) są wyraźnie rozdzielone i prowadzone w ramach różnych spółek, dzięki czemu podmiot korzystający z usług fintechu nie będzie miał problemu z księgowaniem wydatków czy z obsługą bankową ze strony instytucji nieprzychylnych kryptowalutom.
Twórcą ABFPayments i ABFSwap jest mający polskie korzenie Aleksy Fedorowicz. Zarządza on grupą firm, na którą oprócz ABFSwap (posiadającego licencję dla swojej kryptogiełdy i kryptoportmonetki na Słowacji) i ABFPayments (instytucji pieniądza elektronicznego z licencją wydaną w Kanadzie) składa się jeszcze ABFProgramming, zajmujące się tworzeniem oprogramowania dla branży fintech i finansowej oraz wspieraniem firm fintechowych w pozyskiwaniu licencji w różnych krajach. Firma stara się także obecnie o uzyskanie licencji maklerskiej na Cyprze. Po zakończeniu tego procesu zamierza ją zapaszportować do Polski i otworzyć tu oddział.
Przy okazji warto wspomnieć, że w ostatnim czasie o uruchomieniu działalności w zakresie transferu środków z wykorzystaniem kryptowalut informowała również giełda kryptowalutowa Kraken. Podmiot uruchomił usługę Kraken Pay, która ma umożliwiać użytkownikom bezpłatne – jak deklaruje – przesyłanie środków na całym świecie. Użytkownik wybiera aktywo ze swojego konta i określa, w jakiej walucie kwotę ma otrzymać odbiorca. Platforma zajmuje się zaś konwersją i rozliczaniem aktywów. Podmiot zaznacza, że obsługuje ponad 300 kryptoaktywów i walut tradycyjnych.