W porównaniu z I kw. 2023 roku na koniec czerwca największe banki w Polsce miały o 27 placówek mniej
Na koniec czerwca 2023 roku największe banki w Polsce posiadały łącznie przeszło 3,5 tys. oddziałów własnych. W porównaniu z I kw. br. ich liczba skurczyła się o 27 placówek. Za ten ubytek nie odpowiada jedna instytucja – w ciągu kilku miesięcy zmniejszył się stan posiadania większości banków, które trafiły do zestawienia.
Największą sieć placówek bankowych posiada w Polsce PKO BP: 959. Wynik ten oznacza spadek o cztery oddziały, ale to wciąż niemal dwa razy więcej niż wielkość sieci, którą może się pochwalić wicelider zestawienia, czyli Pekao: 506. Podium zamyka BNP Paribas z wynikiem 386 oddziałów. Niewiele mniej posiada Millennium, który na koniec II kw. miał 364 placówki. Próg 300 lokalizacji udało się przekroczyć jeszcze Santanderowi (328).
Warto mieć na uwadze, że część banków posiada silnie rozwiniętą sieć placówek partnerskich. W przypadku Aliora na koniec czerwca było ich 338, Millennium posiadało 234 obiekty tego typu, a mBank 48. Osobną kategorię tworzy w tym zakresie Bank Pocztowy, który chwali się oddziałami Poczty Polskiej, a tych jest aż 4,7 tys. Możliwe jednak, że to wsparcie zniknie, jeśli Pocztowy zostanie przejęty przez PKO BP.
Należy odnotować, że niniejsze zestawienie nie jest pełne, ponieważ zawiera dane tylko z największych banków komercyjnych. Brakuje w nim statystyk dotyczących sieci oddziałów bankowości spółdzielczej.