W raporcie oprócz Panoramy znajdziecie też analizę sytuacji w branży płatniczej oraz interesujące felietony ekspertów zaproszonych przez cashless.pl
Wczoraj w Warszawie odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast, podczas którego ogłosiliśmy wyniki plebiscytu Cashless Pay 2024. Kto w tym roku zdobył tytuł najciekawszej karty, projektu i wydarzenia płatniczego, przeczytacie w artykule: Plebiscyt Cashless Pay 2024 rozstrzygnięty. Wśród zwycięzców PayEye, Revolut i VeloBank.
Dziś natomiast chciałbym zachęcić Was do pobrania raportu, jak co roku towarzyszącego plebiscytowi Cashless Pay. W raporcie znajdziecie również Panoramę polskich płatności, czyli projekt, który w jednym miejscu gromadzi informacje na temat wszystkich, najważniejszych podmiotów działających w polskiej branży płatniczej.
Elementem raportu jest również analiza sytuacji w płatnościach, powstała na bazie ekskluzywnych danych zbieranych przez cały roku przez analityków cashless.pl. Uzupełnieniem są komentarze zaproszonych przez redakcję ekspertów, w których dzielą się swoimi przemyśleniami i obserwacjami na temat polskiego rynku płatniczego. Raport można pobrać bezpłatnie, klikając w poniższy baner.
Wracając zaś do wczorajszego Cashless Breakfast, w jego trakcie odbył się także panel dyskusyjny podsumowujący najważniejsze wydarzenia i trendy, które kształtowały rynek płatności w Polsce w roku ubiegłym i będą miały na niego wpływ w 2025 r.
Bogna Antosiak, odpowiedzialna m.in. za e-commerce w mBanku, powiedziała, że wydatki realizowane bezgotówkowo przez klientów tej instytucji w internecie przekroczyły już te, realizowane w sklepach stacjonarnych. – Spodziewamy się, że ten trend będzie się utrzymywał, choć już zapewne nie z taką dynamiką jak w ostatnich latach. Było to jednym z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się uruchomić projekt mOkazje zakupy – powiedziała przedstawicielka mBanku. Innym, jak dodała, było to, że prognozy wskazują na rosnącą rolę marketplace’ów w handlu internetowym, czyli na platformach, na których sprzedaż prowadzą różne sklepy.
Z kolei Daria Auguścik, odpowiedzialna za e-commerce w Mastercardzie, przypomniała, że choć popularność płatności elektronicznych cały czas rośnie, to wciąż 20-30 proc. sklepów internetowych nie akceptuje transakcji kartowych. Stało się to przyczyną uruchomienia programu rozwoju płatności w e-commerce, czego podjęła się niedawno fundacja Polska Bezgotówkowa. – Wspieranie tego projektu będzie jednym z głównych celów Mastercarda w najbliższym czasie. Drugim obszarem, który nasza organizacja chce wspierać, to dalszy rozwój płatności bezgotówkowych w sferze rządowej, a więc m.in. przez mObywatela – powiedziała Daria Auguścik.
Natomiast Urszula Kasperska, która jest dyrektorką sprzedaży i rozwoju biznesu w Twisto Polska, podkreśliła, że choć e-commerce w ostatnim czasie szybko rósł, wciąż ma przed sobą duży potencjał dalszego wzrostu. – Na przykład wartość finansowania zrealizowanego przy pomocy usług z zakresu płatności odroczonych w 2024 r. wyniosła w Polsce prawie 11 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż w 2023 r. Przewidujemy, że trend wzrostowy w płatnościach odroczonych, jak i w całym e-commerce, się utrzyma. Zwłaszcza że coraz większą rolę na nim odgrywać będzie pokolenie "Z" – powiedziała Urszula Kasperska.
Partnerem wspierającym tegoroczne Cashless Pay oraz Panoramę polskich płatności została firma Zen, partnerem technologicznym – Fundacja Polska Bezgotówkowa, a partnerem bankowym – mBank. A my zapraszamy już na kolejny Cashless Breakfast, który odbędzie się już w najbliższy wtorek. Tym razem tematem spotkania będą strategie antyfraudowe. Więcej na ten temat tutaj.