Do końca czerwca 2024 r. z programu fundacji Polska Bezgotówkowa skorzystało blisko 3 tys. urzędów i instytucji publicznych
Z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie fundacji Polska Bezgotówkowa, wynika, że 62 proc. Polaków chce mieć możliwość bezgotówkowego płacenia w urzędach. Taki wynik zbliżony jest do poziomu obrotu bezgotówkowego w Polsce. Ubiegłoroczne badanie pokazało bowiem, że już ponad 65 proc. wszystkich transakcji realizowanych jest w naszym kraju bez użycia gotówki.
W komunikacie prasowym zawierającym wyniki badania fundacja Polska Bezgotówkowa podkreśla, że właśnie w sektorze publicznym obserwowany jest najwyższy wzrost popularności bezgotówkowych form płatności. W 2023 r. liczba tego typu transakcji przekroczyła 8 mln, a ich wartość 1,3 mld zł. Obrót na terminalach zainstalowanych w urzędach wzrósł o 28,5 proc. w porównaniu z 2022 r.
Podobnie jak firmy, również urzędy, instytucje samorządowe oraz jednostki zależne od samorządów mogą skorzystać z programu oferowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach programu mogą wypróbować terminal płatniczy lub aplikację płatniczą w telefonie całkowicie bezpłatnie. Fundacja pokrywa też koszty finansowe obsługi transakcji.
Do końca czerwca 2024 r. z programu fundacji Polska Bezgotówkowa od momentu jego uruchomienia skorzystało blisko 3 tys. urzędów i instytucji publicznych, w których zainstalowano ponad 15 tys. terminali.
Badanie "Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie 2023, raport badawczy, marzec 2024" zostało przeprowadzone na zlecenie fundacji Polska Bezgotówkowa przez firmę Polasik Research.
Fot. Maciej Bednarek