Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
W III kw. 2024 r. zbliżeniowo Blikiem najchętniej płacili klienci PKO BP i Millennium

Sześć banków, które oferują transakcje zbliżeniowe Blikiem, obsłużyło w poprzednim kwartale ponad 79 mln tego typu płatności

Z danych udostępnionych przez banki serwisowi cashless.pl wynika, że w III kw. 2024 r. ich klienci dokonali 76,8 mln transakcji zbliżeniowym Blikiem. Z kolei z danych opublikowanych przez Polski Standard Płatności, operatora Blika, wynika, że w okresie sierpień – wrzesień br. dokonano 79,3 mln takich operacji, o 42,3 mln więcej niż w III kw. 2023 r. (+114 proc.), a ich wartość sięgnęła 3,5 mld zł.

Z czego wynika różnica między danymi PSP a cashless.pl? Obecnie płatności zbliżeniowe Blikiem oferuje swoim klientom sześć banków: PKO, Millennium, mBank, Santander, Alior i ING. Z tej grupy tylko ING nie ujawnił statystyk, a więc różnica – ok. 2,5 mln transakcji – to transakcje, które zrealizowali klienci tego banku.

Przeczytajcie także: Prawie 550 mln przelewów mobilnych w trzecim kwartale. ING liderem zestawienia

W III kw. 2024 r. najwięcej zbliżeniowym Blikiem – 44,8 mln – zapłacili klienci PKO BP. To o blisko 6,9 mln więcej niż w II kw. br. (+18,1 proc.) i o 31,8 mln więcej niż w III kw. 2023 r. (+245 proc.). Bank Millennium odnotował 15,4 mln tego typu płatności w III kw. br. – o ponad 3 mln więcej niż w poprzednim kwartale (+24,7 proc.) i o prawie 6 mln więcej niż w III kw. 2023 r. (+63,4 proc.).

Z kolei mBank podał, że jego klienci w omawianym okresie użyli zbliżeniowego Blika 11,1 mln razy. To o 462 tys. transakcji więcej niż w II kw. br. (+4,3 proc.) i prawie 2,3 mln więcej niż w III kw. ubiegłego roku (+25,6 proc.).

Przeczytajcie także: Click to Pay dostępny również w bramce płatniczej Przelewy24

Płatności zbliżeniowe pojawiły się w portfolio Blika dwa lata temu. Jak podaje PSP, W III kw. 2024 r. stanowiły blisko połowę (48 proc.) transakcji Blikiem w sklepowych terminalach. Nadal nieco ponad połowa to transakcje z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu. Od początku udostępnienia tej usługi aktywowało ją 3,5 mln użytkowników, którzy zapłacili w ten sposób w 157 krajach.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies