Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
USA: niebankowi giganci płatniczy zostaną objęci dodatkowym nadzorem

Uprawnienia do kontrolowania takich firm jak Apple, Google czy PayPal uzyska amerykańskie Consumer Financial Protection Bureau

Apple, Google, Amazon, PayPal i inni niebankowi giganci płatniczy zostaną objęci nadzorem amerykańskiego biura ochrony konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau). Właśnie sfinalizowano prace nad stosownymi przepisami, a wejdą one w życie 30 dni po publikacji w Rejestrze Federalnym.

Przeczytajcie także: Wero została udostępnione klientom z Belgii

Impulsem do regulacji był istotny wzrost znaczenia bigtechów w rynku płatniczym – pojawiła się zatem obawa o poziom ochrony konsumentów korzystających z ich usług, które sprawiają wrażenie bankowych, choć w istocie bankowe nie są. – Płatności cyfrowe przeszły od nowości do konieczności, a nasz nadzór musi odzwierciedlać tę rzeczywistość – komentuje Rohit Chopra, dyrektor biura ochrony konsumentów w CFPB.

Dzięki nowej regulacji biuro będzie mogło czuwać nad tym, czy największe firmy spoza sektora bankowego, oferujące aplikacje do transferu środków i portfele płatnicze, przestrzegają prawa federalnego tak samo jak duże banki i inne instytucje finansowe (które już teraz są pod nadzorem). Agencja zyskała uprawnienia do proaktywnego kontrolowania firm pod kątem przestrzegania zasad dotyczących prywatności klientów, reagowania na błędne i oszukańcze transakcje, a także usuwania kont użytkowników bez uzasadnienia.

Przeczytajcie także: W Lizbonie można już płacić za bilet jak w Białymstoku

Początkowo nowymi przepisami chciano objąć podmioty, które obsługują ponad 5 mln transakcji rocznie, jednak ostatecznie limit ten podniesiono do granicy 50 mln transakcji rocznie. Znacznie zawęziło to grono podmiotów, które CFPB obejmie nadzorem – jak wylicza Finextra – będą to: Apple, Google, Amazon, PayPal, Venmo, Block i Zelle. Zakres przepisów został też ograniczony do transakcji przeprowadzanych w dolarach amerykańskich, co sprawia, że dodatkową ochroną nie zostaną objęci klienci korzystający np. z platform kryptowalutowych.

Fot. Nikhilesh De/CoinDesk, CC BY 2.0

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies