Zing został uruchomiony na początku ubiegłego roku i miał konkurować z takimi podmiotami jak Revolut czy Wise
Brytyjski bank HSBC podjął decyzję o zamknięciu aplikacji Zing, co – według doniesień agencji Reuters – oznaczać będzie zwolnienie nawet 400 osób. Aplikacja Zing miała premierę w styczniu ubiegłego roku i miała konkurować z takimi fintechami jak Revolut czy Wise. Główną usługą dostępną w Zing były rachunki walutowe i przelewy międzynarodowe. Więcej na temat fintechowego przedsięwzięcia HSBC możecie przeczytać w tekście Zing już działa. Alternatywa dla Wise i Revoluta pozwala przechowywać środki w 10 walutach.
Informację o zamknięciu Zing podał w oświadczeniu rzecznik prasowy HSBC. – Po przeprowadzeniu przeglądu projektów prowadzonych w ramach grupy HSBC podjęliśmy decyzję o zamknięciu Zing i zintegrowaniu jego platformy z głównym systemem HSBC – głosi oświadczenie. Natomiast źródło agencji Reuters podało, że decyzja będzie miała swoje konsekwencje dla zespołu Zing – 400 osób pracujących nad tym rozwiązaniem ma stracić zatrudnienie.
Reuters podał także, że HSBC stracił serce do rozwoju aplikacji Zing po objęciu stanowiska prezesa banku przez Georgesa Elhederego. Ten postawił sobie za cel redukcję kosztów oraz skoncentrowanie się na najbardziej dochodowych projektach. Dalsze inwestycje w Zing uznano za nieefektywne wykorzystanie kapitału, a zwolnienia w zespole odpowiadającym za ten projekt to tylko część już przeprowadzonych i planowych działań skutkujących redukcją zatrudnienia.
HSBC nie jest pierwszym dużym bankiem, który dostrzegając zagrożenie ze strony fintechów, postanowił przeciwstawić się mu, tworząc własny podmiot tego rodzaju, a następnie uznał swoją porażkę na tym polu. W tym miejscu można przypomnieć historię projektu Finn, czyli mobilnego banku dla milenialsów, stworzonego przez JP Morgan i zamkniętego w 2019 r. Więcej na ten temat w tekście Nie każdy fintech się udaje. JP Morgan po zaledwie roku zamyka Finn, mobilny bank dla amerykańskich milenialsów.