Będzie się to wiązało z wymianą używanych dotąd terminali. Dotychczasowy system będzie funkcjonował do końca września bieżącego roku
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która odpowiada m.in. za produkcję praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych, informuje o planowanych zmianach w systemie płatności za oferowane przez spółkę usługi. Przypomnę, że mniej więcej połowa wydziałów komunikacji w naszym kraju korzysta z narzędzi PWPW do bezgotówkowego przyjmowania należności za prawa jazdy i dowody rejestracyjne.
Obecnie w urzędach obsługiwanych przez PWPW są zainstalowane terminale połączone z systemami "pojazd" i "kierowca". W urządzeniach tych można płacić wyłącznie za usługi PWPW związane z wydawaniem praw jazdy i dowodów rejestracyjnych. Skutkuje to tym, że w niektórych lokalizacjach możliwości terminali nie są w pełni wykorzystywane. Dodatkowo PWPW od dawna oferuje też bramkę internetową, z tym że pozbawioną najnowocześniejszych instrumentów płatniczych, w tym Blika. Stąd strategiczna decyzja o zmianie systemu.
– Od 1 września bieżącego roku starostwa powiatowe zyskają pełną swobodę w wyborze operatora terminali płatniczych. Dowolna firma tego rodzaju będzie mogła zintegrować się z naszymi systemami za pośrednictwem interfejsu API. Sami nie będziemy już oferować terminali płatniczych. Konieczność przeprowadzenia takiej reformy sygnalizowali nam przedstawiciele samorządów – powiedział w rozmowie z serwisem cashless.pl Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produkcji dokumentów w PWPW.
Dodatkowo instytucja unowocześni system do przyjmowania płatności online. Oprócz tego, że będzie pozwalał na płatności nie tylko kartami, ale także zyskującym na popularności w Polsce Blikiem, to także pozwoli na realizację transakcji w punktach stacjonarnych. – Nawiązaliśmy współpracę z operatorem, dzięki której od 1 kwietnia zaczniemy udostępniać w wydziałach komunikacji opcję tzw. szybkich płatności. W okienkach, przy których zwykle załatwia się sprawy związane z prawami jazdy czy dowodami rejestracyjnymi, pojawią się kody QR. Ich zeskanowanie smartfonem pozwoli na przeniesienie do internetowej bramki płatniczej, gdzie będzie można uiścić należność. W urzędzie w ogóle nie będzie więc musiał być zainstalowany terminal, aby przeprowadzić płatność bezgotówkową – mówi przedstawiciel PWPW.
Od strony technologicznej za obsługę systemu płatności dla PWPW odpowiedzialna będzie trójmiejska firma Autopay. Na prośbę starostw działanie obecnie używanego systemu przedłużono do końca września bieżącego roku.