Wpisywanie skomplikowanego adresu, podobnie jak wpisywanie danych z karty, ma być jednym z głównych powodów porzucania koszyków przez kupujących w internecie
Z badania przeprowadzonego przez Mastercarda wynika, że dla 56 proc. polskich respondentów jednym z najbardziej uciążliwych elementów zakupów online jest wpisywanie danych, w tym tych dotyczących adresu zamieszkania. Szczególne powody do narzekania mają mieszkańcy miast o długich i skomplikowanych nazwach, takich jak np. Międzybrodzie Żywieckie.
I właśnie ta miejscowość będzie jedną z kilku, które pojawią się w nowej kampanii Mastercarda, dotyczącej Click to Pay. Oprócz Międzybrodzia Żywieckiego będą to także: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav w Czechach, Westerhaar-Vriezenveensewijk w Holandii i Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch w Walii. Mastercard będzie przekonywał klientów, że choć Click to Pay nie pozwala na zapamiętanie adresu dostawy, to przynajmniej umożliwia zapamiętanie danych karty, których nie trzeba wprowadzać podczas każdej płatności.
Click to Pay to nowy sposób płatności kartą podczas zakupów online. Polega na tym, że nie trzeba za każdym razem wpisywać danych karty. Najłatwiej aktywować go podczas pierwszej płatności w sklepie zintegrowanym z tą usługą. Internauta najpierw rejestruje swoje dane i potwierdza tożsamość za pomocą kodu SMS. Następnie dodaje swoje urządzenie do zaufanych, aby podczas kolejnych zakupów było rozpoznane i umożliwiało płatność bez podawania kodu. Kolejne zakupy odbywają się jednym kliknięciem – użytkownik tylko wybiera zapisaną kartę płatniczą.
W Polsce coraz więcej sklepów może korzystać z Click to Pay. Standard ten jest dostępny dla sprzedawców korzystających z bramek płatniczych takich instytucji jak: Autopay, PayU, Przelewy24 oraz Tpay. Co ciekawe dwa pierwsze banki, a więc VeloBank oraz Bank Pocztowy, umożliwiły dodawanie kart do Click to Pay bezpośrednio w swoich serwisach elektronicznych. Natomiast docelowo wszystkie karty wydawane w Polsce z automatu będą przystosowane do nowego standardu na podobnej zasadzie, jak z automatu są przystosowane do płatności zbliżeniowych.
– Nasze dane pokazują, że Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych rynków zakupów online w Europie, zarówno pod względem aktywności, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii. Mimo wyzwań, takich jak potrzeba zapewnienia wyższego bezpieczeństwa i uproszczenia procesów zakupowych, polscy konsumenci wykazują się innowacyjnością i otwartością na zmiany. Te trendy prognozują dalszy rozwój e-commerce w Polsce oraz potrzebę dostarczania jeszcze bardziej zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań zakupowych – uważa Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.