Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
W Getinie już nie zmienicie numeru telefonu przez internet. To reakcja na wytyczne KNF

Poprzez nowe wymogi nadzór chce ukrócić nielegalny handel rachunkami bankowymi

Od soboty obowiązują nowe zasady dla użytkowników bankowości elektronicznej Getinu. Bank wydał komunikat, z którego wynika, że klienci poprzez internetowy serwis transakcyjny nie będą mogli już zmienić numeru telefonu znajdującego się w bazie banku. Możliwe to będzie jedynie w trakcie osobistej wizyty w oddziale banku lub poprzez kontakt z infolinią instytucji.

Decyzja Getinu jak i kilku innych banków, które już wcześniej wprowadziły podobne obostrzenia, ma zapewne związek z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. KNF walczy z nielegalnym handlem rachunkami bankowymi zakładanymi na ludzi – słupy. Szczegółowo pisał o tym dwa miesiące temu Wojtek Boczoń na łamach Bankiera. Chodzi o to, że rachunki takie zakładane są na nazwiska osób, których tożsamość została skradziona. Konta tego rodzaju służą później do wyłudzania pożyczek lub prania brudnych pieniędzy.

Przeczytajcie także: Oto co UOKiK myśli o trwałym nośniku

Zgodnie z zamysłem KNF brak możliwości zmiany numeru telefonu służącego np. do odbierania haseł autoryzujących dla transakcji elektronicznych, ma utrudnić proceder handlu kontami. Nabywca rachunku, aby móc korzystać z wszystkich jego możliwości, musiałby bowiem dodać do systemu banku numer posiadanej przez siebie komórki. Żeby to zrobić, musiałby zweryfikować swoją tożsamość. Oczywiście nie będzie mógł tego uczynić, jeśli konto będzie założone na nazwisko innej osoby.

W praktyce jednak oszuści i na to znaleźli już sposób, bo sprzedają konta z kartami SIM numerów komórkowych podanych w bankach w trakcie procesu zakładania rachunków. Nowe wytyczne zatem nie wyeliminują procederu handlu kontami bankowymi, ale za to utrudnią życie uczciwym klientom, którym zdarza się zmieniać numer telefonu.

Przeczytajcie także: Przelewy zagraniczne mają być tańsze

Wcześniej KNF ograniczyła już możliwość otwierania rachunków poprzez przelew aktywacyjny z konta prowadzonego w innym banku. Usługa jest dostępna jedynie w kilku instytucjach, które korzystają ze specjalnej bazy prowadzonej przez KIR i Związek Banków Polskich. W bazie tej znajdują się informacje na temat sposobu weryfikacji tożsamości właściciela rachunku, z którego wykonywany jest przelew aktywacyjny. Jeżeli konto takie było zakładane przelewem – kolejnego za jego pomocą nie można już otworzyć. Natomiast większość instytucji pozwala na zakładanie kont na odległości tylko po spotkaniu z kurierem, który sprawdza tożsamość klienta w trakcie wizyty w jego domu.

Tymczasem moim skromnym zdaniem proces weryfikacji tożsamości przez kurierów mocno kuleje. W ostatnim czasie uruchamiałem w ten sposób konta w kilku instytucjach. W większości przypadków kurierzy nawet nie spojrzeli na mój dowód osobisty. Do podanych przez nich formularzy sam wpisywałem informacje z dokumentu tożsamości. Gdybym wpisał tam nazwisko czy numer Pesel osoby, której tożsamość udałoby mi się ukraść, bez większego problemu założyłbym w pełni funkcjonalne konto osobiste na nazwisko kogoś obcego.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies