Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Wiceprezes KIR: pilot projektu eID już w sierpniu. Pełne uruchomienie w styczniu 2018

Nowa usługa umożliwi klientom banków potwierdzanie tożsamości w sieci bez konieczności pamiętania dziesiątek czy setek loginów i haseł

O tym, że projekt eID jest mocno zaawansowany, już kilka tygodni temu mówił prezes KIR-u Piotr Alicki. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Wówczas jednak datę uruchomienia usługi określił w przybliżeniu na II poł. bieżącego roku. Dziś mogę Wam podać nieco więcej informacji na ten temat. Zdradził je Robert Trętowski, wiceprezes KIR-u, podczas odbywającego się w Warszawie Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

Wiceprezes KIR-u zapowiedział, że na przełomie sierpnia i września bieżącego roku jego firma uruchomi pilota projektu eID. – Zapraszamy do niego wszystkie banki, które będą na to gotowe od strony technologicznej. Natomiast pełne komercyjne uruchomienie projektu planujemy na początek przyszłego roku – stwierdził Robert Trętowski.

Przeczytajcie także: Paybaynet już dostępny w BGŻ BNP Paribas

Bankowe eID to rozwiązanie, które ułatwi korzystanie z komercyjnych usług cyfrowych. Taka identyfikacja otwiera zupełnie nowe możliwości biznesowe. Na jej wprowadzeniu skorzysta m.in. sektor prywatnej opieki zdrowotnej, mediów, telekomów, e-commerce czy usług abonamentowych.

Wyobraźcie sobie na przykład, że robicie zakupy w sklepie internetowym. Aby je sfinalizować, macie do wyboru kilka sposobów. Możecie np. zalogować się do swojego profilu w tym sklepie, ale aby to zrobić, wcześniej musielibyście się w nim zarejestrować. Jeżeli zakupy u danego handlowca robicie rzadko, idę o zakład, że po paru miesiącach czy latach nie będziecie pamiętać ani loginu ani hasła do tego sklepu. W praktyce więc wiele osób wybiera zakupy bez logowania, a wówczas za każdym razem musi podawać mnóstwo danych, takich jak np. sposób i adres dostawy.

Przeczytajcie także: PayU inwestuje w Kreditech

Rozwiązanie proponowane przez KIR pozwoli tego rodzaju problemy wyeliminować. Umożliwi bowiem potwierdzenie tożsamości za pomocą loginów i haseł używanych w bankowości, z których korzystacie bardzo często i na pewno je pamiętacie. Nowe narzędzie opierać się będzie o model węzła, dzięki czemu poszczególne banki nie będą musiały podpisywać umów bilateralnych z usługodawcami, np. sklepami internetowymi.

Przedstawiciele KIR-u podkreślają, że bank nie będzie miał dostępu do informacji na temat czynności, które klient będzie wykonywał na zewnętrznych portalach. Z kolei usługodawca nie otrzyma danych logowania czy innych informacji wrażliwych, np. o saldzie na rachunku klienta, a jedynie potwierdzenie, że jest on osobą o danym nazwisku i numerze Pesel. Zdaniem Trętowskiego po połączeniu z tzw. węzłem krajowym, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji, eID umożliwi też korzystanie z cyfrowych usług publicznych a klienci banków będą mieli do dyspozycji bankowy odpowiednik Profilu Zaufanego.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies