Z aplikacją Ipagoo otworzycie je we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji lub Hiszpanii jeszcze przed wyjazdem z Polski
Jeśli ktoś próbował już swoich sił na unijnym rynku pracy, wie, że pracodawca legalnie nie zatrudni nikogo, kto nie posiada konta, na które można by przelewać wynagrodzenie. Zakładanie go w obcym kraju nie jest proste - bank zażąda szeregu dokumentów. Na przykład we Francji będziecie potrzebowali paszportu, umowy najmu mieszkania, umowy o pracę czy wystawionego na Wasze nazwisko rachunku za prąd. Tylko jak wynająć mieszkanie czy podpisać umowę o pracę, jeśli nie macie konta w banku działającym w kraju pobytu? Czyli pat.
Ipagoo pomoże Wam rozwiązać ten problem. Z tą aplikacją założycie konta prowadzone w euro, funtach szterlingach lub w dolarach amerykańskich, w czterech europejskich krajach, to jest w Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Francji bez tamtejszego adresu zamieszkania.
Jak tłumaczy Łukasz Białous, dyrektor krajowy w Ipagoo, oferta firmy skierowana jest do wszystkich, ale najwięcej skorzystają na niej osoby posiadające drugi dom w jednym z krajów UE, pracujące za granicą i wysyłające pieniądze do kraju pochodzenia oraz zagraniczni studenci.
Nie będą to w pełni funkcjonalne konta bankowe. Stojąca za przedsięwzięciem spółka zarejestrowana w Anglii jest instytucją pieniądza elektronicznego. Oznacza to, że nie inwestuje i nie pożycza zdeponowanych przez Was środków, nie oferuje kredytów i oprocentowanych lokat.
Natomiast możecie korzystać z wydawanej do rachunku karty Mastercard, z natychmiastowych przelewów międzynarodowych pomiędzy kontami Ipagoo. Przedstawiciele firmy zapewniają, że środki z konta denominowanego w euro we Włoszech na konto Ipagoo denominowane w funtach w Wielkiej Brytanii są przelewane w czasie poniżej dwóch sekund.
Jedną z ciekawych funkcji Ipagoo jest weryfikacja transakcji Card Not Present. Za każdym razem, gdy klient po raz pierwszy użyje karty w internetowym lub telefonicznym punkcie sprzedaży, aplikacja wyśle mu powiadomienie push. Bez autoryzacji transakcja nie zostanie przeprowadzona. Można potem dodać wybrany punkt sprzedaży do listy zaufanych lub pozostać przy opcji każdorazowej weryfikacji poprzez powiadomienia. Aplikacja pozwala na natychmiastowe powiązanie karty z rachunkiem w jednej z dostępnych walut, dzięki czemu do obsługi wszystkich kont wystarczy jeden plastik.
W przeciwieństwie do innych podobnych projektów, jak N26 czy Revolut, korzystanie z usług Ipagoo nie jest bezpłatne. Miesięcznie kosztuje odpowiednio 2,5 funta, 3 euro lub 4 dolary za każdy rachunek. Przy przewalutowaniu przelewu spółka pobierze też 0,5-proc. spread. 3 euro miesięcznie zapłacicie za używanie karty i 2 euro za każdą wypłatę z bankomatu.
Nie jest też do końca tak, że Ipagoo pozwala założyć konto komuś, kto nie posiada dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania. Trzeba go przesłać podczas rejestracji, ale może dotyczyć dowolnego adresu jednego z 28 krajów UE czyli także Polski.
Spółka zapowiada, że wkrótce zaoferuje także konta w Polsce. Wystąpiła już z wnioskiem o nadanie numeru NRB. Chciałaby udostępnić swoje usługi wiosną przyszłego roku. Z transakcjami wychodzącymi z takiego rachunku może być jednak problem, bowiem jak pisał Jacek Uryniuk w tym tekście, zaoferowanie takiej usługi przez instytucję niebędącą bankiem nie jest łatwe.