Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nieco bliżej do obowiązku akceptacji kart. Odpowiedni projekt ustawy w czwartek trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów

W ostatnim czasie do projektu wprowadzono kilka istotnych zmian

Z dokumentu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że w najbliższy czwartek na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów trafi projekt tzw. ustawy w związku z rozwojem płatności bezgotówkowych. Wprowadza on obowiązek akceptowania przez wszystkich przedsiębiorców oraz organy administracji publicznej płatności bezgotówkowych. Pomysłodawcy mają nadzieję, że nowe przepisy zrównają w prawach użytkowników kart i płatności mobilnych z płacącymi gotówką.

Niestety, ze względu na wrażliwość materii, której projekt dotyka, w obecnym kształcie nie wprowadza on obowiązku akceptacji kart a jedynie instrumentów bezgotówkowych, do których zalicza się także przelew. W praktyce więc sklepy i punkty usługowe nie będą musiały posiadać terminala płatniczego. Wymóg ustawowy dotyczący obowiązku akceptacji płatności bezgotówkowych da się spełnić przyjmując przelewy.

Przeczytajcie także: Rząd proponuje zmiany do zasad badania zdolności kredytowej

Ponadto ustawa nie wprowadza sankcji za odmowę przyjęcia płatności bezgotówkowych. Przepis o obowiązku akceptacji instrumentów elektronicznych może więc w praktyce pozostać martwy. Specjaliści, z którymi rozmawiałem, podkreślają jednak, że wprowadzenie ustawy nawet w takim kształcie będzie pozytywnie oddziaływać na rozwój obrotu bezgotówkowego. W przyszłości łatwiej bowiem poprawić już istniejącą ustawę, niż walczyć o przyjęcie nowej.

Projekt ustawy miał trafić na posiedzenie SKRM już dawno temu. Został jednak odstawiony na półkę ze względu na wybory samorządowe. W ostatnim czasie zaś instytucje publiczne zgłosiły do niego kilka uwag. Na przykład na prośbę Ministerstwa Finansów wykreślono z projektu zapisy o płatności przelewem w postępowaniu egzekucyjnym – resort ma odpowiednie przepisy wprowadzić w odrębnym akcie prawnym.

Przeczytajcie także: Google z licencją instytucji płatniczej w Irlandii

Z kolei Narodowy Bank Polski miał dość kontrowersyjną propozycję, by w ustawie o płatnościach bezgotówkowych wprowadzić zapis o obowiązku przyjmowania gotówki. Obecnie jeżeli właściciel sklepu czy punktu usługowego chce akceptować tylko karty, może odmówić przyjęcia gotówki, jeśli w odpowiedni sposób poinformuje o tym swoich klientów. Ostatecznie propozycja NBP nie została w projekcie uwzględniona i zdecydowano, by przepisy z tym związane znalazły się w innych ustawach.

Natomiast wprowadzenie obowiązku akceptacji płatności bezgotówkowych ma duże znaczenie dla programu realizowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa. Przypomnę, że instytucja ta finansuje instalowanie bezpłatnych terminali w firmach i instytucjach publicznych. Postawiono przed nią zadanie podwojenia urządzeń w ciągu trzech lat. Oznacza to, że musi sfinansować 600 tys. POS-ów do 2020-2021 roku. W ubiegłym roku uplasowała na rynku ponad 100 tys. terminali.

AKTUALIZACJA

Na prośbę czytelników wrzucam link do dokumentu, który opisuję, a który znajduje się tutaj.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies