Jest projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Najważniejsze jego elementy to objęcie nadzorem organizacji płatniczych oraz okres przejściowy na stosowanie limitu interchange dla organizacji o małych udziałach rynkowych
Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Resort podkreśla w uzasadnieniu, że jego celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawodawstwa unijnego oraz uporządkowanie naszych regulacji.
Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami projekt wprowadza trzyipółletni okres przejściowy w stosowaniu limitu interchange dla organizacji płatniczych, które mają mniej niż 3 proc. udziału w rynku. W Polsce działają obecnie dwie takie organizacje, czyli American Express i Diners Club.
Interchange to prowizja jaką właściciele punktów handlowych odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w czerwcu, wszystkie płatności kartami mają być objęte limitem interchange wynoszącym maksymalnie 0,3 proc.
Warto przy tym wspomnieć, że w Sejmie jest już inny poselski projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który również wprowadza okres przejściowy dla organizacji AmEx i Diners.
Natomiast kolejnym elementem projektu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów jest wprowadzenie nadzoru Narodowego Banku Polskiego nad schematami płatniczymi na podobnej zasadzie, na jakiej sprawuje on nadzór nad systemami płatniczymi. Do schematów zaliczono organizacje płatnicze, czyli np. MasterCarda i Visę.
Firmy tego typu będą musiały występować do NBP o zgodę na prowadzenie schematu płatniczego, podobnie jak dziś o zgodę występują np. izby rozliczeniowe. Zgodnie z proponowanymi przepisami NBP będzie mógł zawiesić lub cofnąć pozwolenie na prowadzenie działalności organizacjom płatniczym, jeżeli dojdzie do wniosku, że łamią prawo.
Opublikowany dziś projekt zawiera jeszcze wiele innych zapisów, z czego duża część to artykuły porządkujące i doprecyzowujące obowiązujące dziś prawo.