Miesięcznie ok. 2 tys. klientów decyduje się zgłosić przez internet szkodę w Avivie. Kilkuset z nich wybiera też automatyczną wypłatę
We wrześniu 2020 r. liczba zgłoszonych cyfrowo szkód i roszczeń poprzez portal MojaAviva przekroczyła 15 tys. – licząc od uruchomienia platformy w 2019 r. Jak podaje ubezpieczyciel, elektroniczną ścieżkę rejestracji szkody majątkowej lub roszczenia z polisy na życie wybiera co miesiąc prawie 2 tys. klientów. Kilkuset z nich korzysta także z opcji automatycznej wypłaty środków.
Rozwiązanie umożliwia korzystanie z uproszczonej ścieżki rejestracji i likwidacji szkód i roszczeń online. Tą drogą klienci mogą zgłosić szkody z ubezpieczeń komunikacyjnych – OC i AC, również jeśli chcą skorzystać z bezpośredniej likwidacji (BLS to system, w ramach którego właściciel auta poszkodowany w wypadku samochodowym nie zgłasza roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, tylko do zakładu, w którym sam wykupił polisę, a firmy rozliczają się między sobą). Przez portal można też złożyć wniosek o świadczenie z ubezpieczeń na życie – w ten sposób klient uzyska wypłatę za narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby czy uszczerbek na zdrowiu.
Poprzez platformę w serwisie MojaAviva klienci mogą śledzić status zgłoszonej szkody lub roszczenia oraz komunikować się z likwidatorem, np. uzupełniać dane, przekazywać skany, zdjęcia itp. Obecnie prawie połowa całości szkód majątkowych zgłaszana jest elektronicznie (w kluczowych szkodach nawet 70 proc.). – Jednym z obiecujących trendów jest tworzenie rozwiązań pozwalających na samodzielną wycenę uszkodzeń przez klienta, bez pomocy agenta i biura obsługi. Dzięki prostym, przejrzystym i funkcjonalnym narzędziom online oszczędzamy czas klienta i dajemy mu kontrolę nad procesem likwidacji szkody – komentuje Ernest Dołęga-Wołkowycki, menedżer ds. rozwoju narzędzi cyfrowych w Avivie.
Jak wygląda zgłoszenie szkody? Klient loguje się do platformy MojaAviva. Wybiera polisę i inicjuje zgłoszenie roszczenia (polisa życiowa) lub szkody (polisa majątkowa lub komunikacyjna). Dane klienta i dane polisy automatycznie zapisują się w systemie likwidacji szkód. Klient określa rodzaj roszczenia lub szkody (zaznacza uszkodzenia pojazdu, wybiera typ zdarzenia drogowego). System likwidacji szkód analizuje zgłoszenie i proponuje automatyczną likwidację, dla szkód majątkowych prezentuje szczegółowy kosztorys. W przypadku akceptacji przez klienta suma odszkodowania wypłacana jest na podany rachunek bankowy.