Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
UOKiK zamierza drastycznie ograniczyć koszty "chwilówek". Czy znajdą się firmy, chcące ich jeszcze udzielać?

Urząd antymonopolowy proponuje, by limit pozaodsetkowych kosztów krótkoterminowych pożyczek obniżyć nawet o 80 proc.

W miniony weekend media obiegła informacja na temat propozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie działań antykryzysowych, związanych z koronawirusem. Propozycja dotyczyła wprowadzenia rocznych wakacji kredytowych. Dziś UOKiK przedstawił kolejną koncepcję, tym razem dotyczącą limitu maksymalnych, pozaodsetkowych kosztów krótkoterminowych pożyczek, tzw. chwilówek na przykład internetowych.

Przeczytajcie także: Rocznych wakacji kredytowych raczej nie będzie

Z propozycji UOKiK-u wynika zatem, że w przypadku pożyczek o najkrótszym okresie kredytowania urząd chciałby obniżyć limit aż o ok. 80 proc. Przykładowo dziś w przypadku pożyczki w wysokości tysiąca złotych zaciąganej na 7 dni maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 256 zł. Wedle propozycji UOKiK-u powinny one zostać obniżone do 50 zł.

W przypadku pożyczek o dłuższym okresie spłaty UOKiK również zakłada obniżenie limitu kosztów, choć nieco mniej drastycznie. – Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe powinny wyjść naprzeciw potrzebom klientów i wdrażać rozwiązania prokonsumenckie. Jest to niezbędne, aby konsumenci mogli te produkty nie tylko spłacić, ale również korzystać z nich w tym trudnym okresie przy obniżonym koszcie – mówi cytowany w komunikacie prasowym prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Przeczytajcie także: UOKiK chce rocznych wakacji kredytowych dla wszystkich

Specjaliści ostrzegają, że nadmierne regulacje, w tym obniżenie maksymalnych opłat możliwych do pobierania przez pożyczkodawców, skutkować może spadkiem dostępności pożyczek. Po prostu ze względu na koszty stałe udzielanie pożyczek o najniższych kwotach i najkrótszych terminach spłaty przestanie być opłacalne i instytucje z tego zrezygnują. W tej sytuacji konsumenci zostaną pozbawieni dostępu do oferty lub skorzystają z usług podmiotów działających nielegalnie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies