W rekomendacjach znalazło się też wiele wytycznych dotyczących przeprowadzania analizy potrzeb i wymagań klientów
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała projekt Rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń dotyczących dystrybucji ubezpieczeń. Dokument trafił do publicznych konsultacji, które potrwają do 26 maja tego roku. W projekcie zawarto 43 rekomendacje, podzielone na 12 obszarów tematycznych, w tym kwestie wartości dystrybuowanych produktów, przeprowadzania analizy wymagań i potrzeb klientów czy współpracy ubezpieczyciela z agentami i brokerami.
Celem rekomendacji jest lepsza ochrona interesów klientów, do czego doprowadzić ma jednolite i spójne stosowanie przez ubezpieczycieli przepisów prawa w zakresie dystrybucji ubezpieczeń oraz wyeliminowanie nieprawidłowości identyfikowanych przez KNF. A także doprowadzenie do sytuacji, w której produkty oferowane przez zakłady ubezpieczeń będą niosły odpowiednią wartość dla klientów.
W rekomendacjach dystrybucyjnych pojawia się m.in. wymóg, aby wartość odszkodowań i świadczeń dla klientów wynosiła co najmniej 30 proc. równowartości składki ubezpieczeniowej. Taki zapis pojawił się już wcześniej w rekomendacji U, a dotyczył sprzedaży w bankach i produktów zapewniających ochronę przy kredycie. Jak podaje KNF, wymóg "30 proc. szkodowości" w projektowanym dokumencie został poszerzony na pozostałych dystrybutorów oraz na inne produkty.
Nadzór zaobserwował również nieprawidłowości w procesie badania wymagań i potrzeb klientów oraz przekazywania im wszystkich wymaganych prawem informacji. Jak ostrzega, może to skutkować niedopasowaniem oferowanej umowy do sytuacji klienta. Z tego względu w rekomendacjach zawarto szereg wytycznych dotyczących tego, jak należy przeprowadzać analizę jego potrzeb, jak formułować pytania, jakie aspekty należy w niej poruszyć, a także jak dokumentować przeprowadzenie analizy. KNF zarekomendowała także, aby ubezpieczyciel przedstawiał klientowi wyłącznie takie oferty, które są zgodne z jego wymaganiami i potrzebami. Jeśli zaś zakład ubezpieczeń nie ma możliwości ich dokładnego rozpoznania (np. z uwagi na to, że klient nie chciał podać określonych informacji), ubezpieczyciel nie powinien przedstawić propozycji ubezpieczenia – wynika z rekomendacji.
W rekomendacjach znalazło się również zalecenie, aby zakład ubezpieczeń nie stosował zachęt (np. w postaci dodatkowego wynagrodzenia) do sprzedaży danego produktu bądź jego wariantu, jeżeli miałoby to prowadzić do naruszenia najlepiej pojętego interesu klienta.
Jak zapewnia KNF, projekt nowych rekomendacji jest kontynuacją działań mających na celu wyeliminowanie produktów ubezpieczeniowych niedających klientom odpowiedniej wartości. Temu służyć miała też decyzja KNF dotycząca ubezpieczeń z UFK, o której więcej przeczytacie tutaj, czy nowa rekomendacja U dotycząca dobrych praktyk w zakresie bancassurance, o której pisaliśmy niejednokrotnie, m.in. w artykule KNF tłumaczy, jak rozumieć jedno z najważniejszych zaleceń z rekomendacji U – to dotyczące udziału odszkodowań w składce.