Bankom przybywa klientów, którzy coraz częściej wykonują transakcje finansowe za pośrednictwem aplikacji zainstalowanych na smartfonie
Osiem banków, które zdecydowały się podać mi dane na temat aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych, miało ich w II kw. tego roku ponad 1,6 mln. Za „użytkownika aktywnego” uznałem takiego, który przynajmniej raz w kwartale zalogował się do aplikacji. W I kw. tych samych osiem banków miało 1,47 mln aktywnych użytkowników.
W tej klasyfikacji na pierwszej pozycji znalazł się ING Bank Śląski, który miał 590 tys. klientów korzystających z aplikacji. Kwartał wcześniej było ich o ponad 50 tys. mniej. Na pozycji drugiej znalazł się BZ WBK a na trzeciej – Pekao.
Aplikacje mobilne coraz częściej służą klientom do wykonywania transakcji finansowych, czyli przelewów, doładowań telefonów, czy zakładania lokat lub zaciągania kredytów. W ubiegłym kwartale klienci banków, które udostępniły mi statystyki w tym zakresie, wykonali 9,3 mln takich operacji. Kwartał wcześniej liczba ta wynosiła 7,8 mln.
Tu również na pierwszej pozycji znajduje się ING Bank Śląski. Zaskakująca jest dysproporcja pomiędzy liderem zestawienia a bankiem znajdującym się na drugiej pozycji, czyli BZ WBK. Banki te mają porównywalną liczbę aktywnych użytkowników aplikacji, ale w Śląskim wykonują oni ponad trzy razy więcej transakcji finansowych. Na razie nie potrafię wyjaśnić, z czego ta różnica wynika.
W II kw. 2015 r. klienci pobrali aplikacje mobilne banków 570,5 tys. razy. Najczęściej ściągano aplikację BZ WBK – ponad 136 tys. Na drugiej pozycji znalazł się ING Bank Śląski a na trzeciej – PKO BP. Ten ostatni bank podał mi liczbę aplikacji aktywowanych, a zatem liczba samych pobrań w jego przypadku może być nieco większa.
Natomiast Citi Handlowy podał liczbę pobrań aplikacji na koniec czerwca dokładnie taką samą, jak na koniec marca. To ewiedentna pomyłka. Biuro prasowe banku obiecało to sprawdzić i skorygować dane. Gdy tylko otrzymam prawidłowe liczby, zaktualizuję raport.
Ogółem klienci działających w Polsce banków pobrali ich aplikacje mobilne prawie 5,3 mln razy. Oczywiście najczęściej na urządzenia z systemem operacyjnym Android – prawie 3,6 mln razy. Na drugim miejscu pod względem popularności u klientów banków znajdują się smartfony z systemem iOS – ponad milion pobrań. Na trzecim, z wynikiem 558 tys. pobrań znajdują się urządzenia z systemem Windows Phone.